İhtiyaca özel çözümler

Şimdi firmanıza yakışan bir telefon numaranız olsun

İşyeri telefon hattı nasıl kayıt altına alınır?

Müşteri itirazları veya şikayetleri, çalışanların müşterileri ile yaptıkları görüşmelerin kalitesi açısından şirket telefon hatlarının ses kayıt altına alınması herhangi bir durumda ses kayıtlarına ulaşılması hem memnuniyet açısından hem de müşteri ile görüşme kalitesini artırmak için önemlidir.

Normal telefon hattınız ile ses kaydı yapabilmeniz için ek ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu biraz maliyetli olacaktır.

Nasıl yaparım?

Basit yöntem olarak işyeri telefon hattınızı sanal numaraya çevirerek size herhangi ek masraf çıkarmadan 7/24 ses kayıtlarına ulaşabileceğiniz teknik altyapıyı sağlayabiliriz. Telefon numaranızı sanal numaraya çevirdiğimizde başka numara almanıza gerek kalmadan 10’larca çağrıyla aynı anda görüşme sağlayabilirsiniz. Tüm görüşmeler Vodafone Sunucuları üzerinde kayıt altında durmaktadır. Dilediğiniz zaman indirebilir, dinleyebilir veya başkasına gönderebilirsiniz.

Ne gerekecek?

  1. Sabit telefon numaranız eğer yoksa yeni 0850 li numara veya alan kodlu numara tahsisi
  2. İnternet Hattı
  3. Sabit iP numarası

Yukarıdaki 3 madde tarafımızdan sağlanmaktadır.

Not: Bu hizmetler sadece vergi levhası olan müşteriler içindir. Gelen aramalara ses anonsu dinletmek, dahili numara aktarımlar yapmak için ek cihaz almanıza gerek yoktur. Görüşmelerinizi kulaklık veya ip telefonları ile yapabilirsiniz.

Aklınıza şu sorular gelebilir;

Soru: Hattım taaşıma esnasında kesilir mi?

Yanıt: Kesinti telefon hattınızda olmadan sabit numara taşıma yapılır. Numara taşıma yapılana kadar eski operatörünüz üzerinden konuşmaya devam edersiniz.

Soru: Şirket telefonum için sabit ücret ödermiyim?

Yanıt: Mevcutta işyeri telefon hattınıza sabit ücret ödüyorsanız bile taşıma işleminden sonra artık ödemezsiniz.

Soru: Sabit Telefon faturam ne kadar gelir?

Yanıt: Faturanız konuştuğunuz kadar ödersiniz. Dakikası 0.05krş olarak ücretlendirilir. GSM aramaları 0.07 krş olarak fatura edilir. Dakika bazlı olduğundan 30 sn görüşmeler 1 dakika olarak değil 0.02,5krş olarak 30 saniye üzerinden ödersiniz. Açma kapamalar dakika ücreti olarak yansımaz.

Soru: Ses kaydı yapmak için ek cihaz almam gerekecek mi?

Yanıt: Ses kaydınız Vodafone sunucularında kayıt altındadır, telefon masaüstü olacaksa iP telefon almalısınız. Ses kayıtlarınız için bir bilgisayar veya sabit disk almanıza gerek yoktur.

Soru: Dışarıya çıktığımda cep telefonuma yönlendirme yapabilir miyim, dışarıdaki müşteri temsilcimin cebine dahili yönlendirilebilir mi?

Yanıt: Dilediğiniz zaman sabit numaranızı cep telefonuna yönlendirebilir, cep telefonunuzdan da işyeri hattınız üzerinden arama yapabilirsiniz. Çalışanlarınız dışarıda olduğunda dahililerini yönelndirebilir veya görüşme esnasında kesilmeden aktarım yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Başvuru

Başvuru ve Bilgi için tıklayın

Başvuru yaptığımda ne olacak?

Sizi yetkilimiz arayarak tüm sorularınıza yanıt verecektir. Dahil olmak istediğinizde tarafınıza başvuru evrakları yönlendirilerek imza ve kaşelendirilip aktivasyonunuz tamamlanacaktır. (Ek ücret yansıtılmaz)